Olej kokosowy

Olej kokosowy jaki aktualnie używam, extra virgine Bio 500g kosztował około 40zł. Ma lekki posmak i aromat kokosa, więc może nie wszystkim pasować. Ja go uwielbiam do wszystkiego. Jak dla mnie nie zmienia smaku potraw na niekorzyść, wręcz odwrotnie. Smaki są bardziej wysublimowane :-) nawet jaja sadzonego ;-)

Olej kokosowy to jedyny tłuszcz roślinny do smażenia, czy też do innej obróbki cieplnej (pieczenia, gotowania). Powinien być zimnotłoczony, najlepiej BIO, nierafinowany.

Jest lekkostrawny, nie obciąża wątroby, nawet przysłowiowy "schabowy" usmażony na nim jest o wiele lżejszy. Potrawy na nim smażone mniej chłoną tłuszcz. Podobno odchudza :-)

Do smażenia jako alternatywę można używać smalcu z dobrego źródła (na pewno nie od zwierząt karmionych kukurydzą !!!!), czy masła klarowanego (z mleka od krów karmionych trawą).

Polecam olej kokosowy szczególnie dla osób chorych na jakąkolwiek chorobę z autoagresji, dla osób z wysokim cholesterolem, cukrzycowców i mogłabym tak jeszcze długo wymieniać. Ogólnie dla WSZYSTKICH.